منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

آیا استرس می‌تواند در قدرت باروری اختلال ایجاد کند؟

زنانی هستند که به سادگی باردار می‌شوند؛ اگرچه زندگی سالمی ندارند. در مقابل، زنانی هستند که توصیه‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند اما پس از سال‌ها خبری از بچه‌دارشدن‌شان نیست. بیشتر اطرافیان در این مواقع می‌گویند: «‌آرامش خودتان را حفظ کنید و نگران نباشید؛ بارداری بالاخره رخ خواهد داد.» اگرچه این توصیه شاید ناخوشایند باشد اما حقیقتی علمی در آن وجود دارد.
به طور قطع استرس باعث ایجاد اختلال در قدرت باروری می‌شود. استرس وظایف هیپوتالاموس و همچنین هورمون فرمان دهنده به تخمدان‌ها برای آزاد کردن تخمک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. چنانچه استرس داشته باشید تخمک گذاری به شکل نامنظم انجام شده و در بعضی موارد اصلا صورت نمی‌گیرد. بنابراین، حتی پس از نزدیکی در روزهای تخمک گذاری، شانس باروری کاهش پیدا می‌کند.
استرس‌ها می‌توانند به شکل دائم یا موقتی باشند. بدن به استرسهای ثابت خو می‌گیرد بنابراین در دوران تخمک گذاری، تخمک گذاری به خوبی صورت می‌گیرد اما درباره استرس‌های ناگهانی مثل فوت فامیلی، تصادف یا طلاق ممکن است در تخمک گذاری اختلال ایجاد شود. این موضوع برای هر خانمی متفاوت خواهد بود.
تخمک گذاری در بعضی از خانم‌ها با خارج شدن از شهر تغییر می‌کند این در حالی است که این موضوع ممکن است هیچ تغییری در تخمک گذاری خانم دیگری ایجاد نکند. حتی استرسهای مثبت هم می‌تواند در روند تخمک گذاری تاثیر داشته باشد. زمانی که تحت استرس هستید و برای بارداری اقدام کرده‌اید، ترشحات رحم این پیغام را می‌دهند که مشکلی وجود دارد. بنابراین چنانچه برای باروری اقدام می‌کنید استرس را از خود دور کنید.

ممکن است روند درمان ناباروری،خود استرس‌زا باشد، ‌به اضافه اینکه عدم یقین بیشتری را در زن از لحاظ بارداری ایجاد کند. اگر استرس بتواند بر احتمال لقاح اثر بگذارد، ‌کنترل آن ممکن است این احتمال را افزایش دهد.
پژوهشگران سعی کرده‌اند این مساله را ثابت کنند. در تحقیقی که در بخش زن و زایمان دانشکده پزشکی دانشگاه اموری در آمریکا انجام شد، زنانی که برای بیش از ۶ ماه تخمک‌گذاری نکرده بودند، ‌موردبررسی قرار گرفتند و مشخص شد که میزان بالایی از هورمون کورتیزول، یک هورمون استرس، در خون آنها وجود دارد. در شرایط استرس‌زا، ‌کورتیزول، مانند آدرنالین، شدت سوخت‌وساز را افزایش می‌دهد و فشارخون را در حد بالایی نگه می‌‌دارد، باعث اضافه وزن می‌شود و به مشکلات بهداشتی دیگری نیز می‌انجامد.

چند توصیه‌ کاربردی برای کسب آرامش در دوران اقدام بارداری

۱- همدلی و حمایت زوجین نسبت به همدیگر از نظر روحی و روانی بسیار مفید خواهد بود.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که زنان با استرس ناشی از ناباروری به نحوی متفاوت با مردان مواجه می‌شوند. برای مثال زنان با احتمال بیشتری به دنبال حمایت اجتماعی می‌روند اما مردان به حل مساله گرایش دارند. این گرایش‌های متفاوت ممکن است به اختلاف بینجامد. به‌گفته روان‌شناسان، اشتغال ذهنی مداوم با بچه‌دار شدن ممکن است حتی رضایت جنسی را هم تحت‌تاثیر قرار دهد. توصیه می‌شود زوج‌ها مانند روزهای اول آشنایی‌شان عمل کنند. در طول هفته زمانی برای تفریح مثلا رفتن به سینما بگذارند. همچنین یک حد زمانی مثلا حدود ۲۰ دقیقه برای بحث‌‌ در مورد بارداری تعیین کنند.

۲- سعی کنید یادداشت روزانه بنویسید.
روزانه احساسات‌تان را به کاغذ منتقل کنید. این راهی برای رهایی از نگرانی‌هایی است که از در میان گذاشتن مستقیم آنها با دیگری پرهیز دارید. بعد ممکن است تصمیم بگیرید که یادداشت‌ها را دور بریزید یا به کسی نشان دهید تا آنها را بخواند.
۳- فعال بمانید.
ادامه دادن فعالیت‌هایی که باعث لذت شما می‌شود، ‌اهمیت زیادی دارد، در غیر این صورت ممکن است باردارشدن به تنها کانون توجه‌تان بدل شود. به میهمانی دوستان و نزدیکان‌تان بروید،‌ و خودتان را غرق کارهایی که دوست دارید، کنید.
۴- ورزش کنید.
پیاده‌روی، شناکردن، یوگا یا سایر ورزش‌های متعادل ممکن است از استرس شما کم کند. و مزایای اضافی هم دارد. زنان دارای اضافه وزنی که از طریق فعالیت جسمی وزنشان را کم می‌کنند، ‌به باروری خودشان هم کمک می‌کنند. برای مثال چربی بیش از حد بدن باعث تولید استروژن اضافی در بدن می‌شود که تخمک‌گذاری را مختل می‌کند. ورزش‌هایی که انرژی زیادی مصرف می‌کنند‌، مانند دویدن یا جاگینگ (دویدن آرام) موادی به نام آندورفین‌ها (افیون‌های درون‌زا) را در بدن تولید می‌کنند که باعث احساس خوشی و راحتی در فرد می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که ورزش بیش از حد در زنانی که از قبل تحت استرس هستند، می‌تواند اوضاع را بدتر کند، چرا که ورزش زیاد باعث آزاد شدن کورتیزول می‌شود.
۵- از مشاوره‌های فردی و گروه‌های حمایتی استفاده کنید:
زنی که در تلاش برای باردار شدن است، نیاز به کسی دارد که با او همدلی کند. مشاوره ممکن است راهی برای تخلیه سردرگمی، ناراحتی و ناامیدی شما باشد. همین پیوستن به گروه‌های حمایتی و صحبت کردن با زنانی که مشکلات مشابهی دارند‌، نیز می‌تواند به شما کمک کند.

چگونه قدرت باروری یک مرد افزایش می یابد ؟
نقش مرد در یک بارداری خوب و بی‌نقص و به دنیا آمدن نوزاد اگر از نقش زن بیشتر نباشد، کمتر نیست. شاید در این میان بتوان یک تفاوت بزرگ را تعریف کرد و آن ترتیب این نقش است. علم پزشکی به مردان توصیه می‌کند که پیش از اقدام برای باردار شدن زن، یک سری نکات مهم را رعایت کند تا کیفیت بارداری و سلامت نوزادی که در ادامه به دنیا می‌آید در بالاترین حد خود قرار داشته باشد.
اخیرا سبک زندگی ، به گونه ای شده است که ناباروری مردان رو به افزایش است .
همونطور که در بالا گفتیم اولین قدم سبک زندگی سالم است. روزانه حداقل یک ساعت ورزش کنید، اگر سیگاری هستید بهتر است مصرف آن را کنار بگذارید و یا حداقل مصرف خود را به حداقل برسانید. از مشروبات الکی به هیچ وجه استفاده نکنید. با آب داغ حمام نکنید. از غذاهای فست فودی کمتر استفاده کنید. اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را به ایده ال برسانید. از لباس زیر خیلی تنگ و خیلی گشاد استفاده نکنید. از مصرف دارو بدون اطلاع پزشک خودداری کنید . در محیط پیرامون ما امواج و فرکانس های زیادی وجود دارد که باعث تاثیر نامطلوب در باروری میشود ولی با استفاده کمتر از تلفن همراه میتوانید حداقل یکی از این امواج را محدود کنید همچنین از قرار دادن لپ تاپ بر روی پاهایتان خودداری کنید.

توجه:

اسپرمی که در مایع منی وجود دارد حدودا ۷۰ روز قبل تولید شده است. (پس قدرت باروری الان تان تحت تاثیرفعالیت ها و زندگی ۲.۵ ماه پیش تان است )

نقش تغذیه درافزایش قدرت باروری مردها
میوه و سبزیجات:
مصرف میوه و سبزیجات باعث تقویت قدرت باروری مردان میشود. آقایانی که قصد بچه دار شدن دارند بهتر است روزی ۵ واحد از انواع میوه ها و سبزیجات استفاده کنند.
به اندازه کافی از مواد غذایی سرشار از ویتامین C و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده کنید .
آنتی اکسیدان ها باعث سالم ماندن اسپرم، تا رسیدنش به تخمک و همینطور افزایش قدرت، تحرک و نفوذ پذیری اسپرم میشود و ویتامین C به جلوگیری از نقص و عیب اسپرم کمک کرده و جنبندگی آن را افزایش می‌ دهد .که بیشتر در سبزیجات برگ سبز، گوجه فرنگی، فلفل قرمز و پرتقال و کلم بروکلی یافت میشوند.

به اندازه کافی روی (zinc) مصرف کنید.
تحقیقات بسیاری نشان می‌ دهد که حتی کمبودهای کوتاه مدت روی می‌تواند حجم نطفه و سطح تستوسترون را کاهش دهد. منابع روی شامل گوشت قرمز و گوشت بوقلمون، لوبیا پخته می ‌شود.

اسید فولیک مصرف کنید.
تحقیقات نشان میدهد که مردانی که سطح ویتامین B در بدنشان پایین است، اسپرم کمتری دارند. می‌توانید ۴۰۰ میکروگرم مورد نیاز روزانه‌تان را با خوردن غلات صبحانه، کلم بروکلی و آب پرتقال تامین کنید اما مصرف مکمل اسید فولیک یا مولتی ویتامین باید با نظر پزشک باشد.
مقدار کلسیم و ویتامین D مصرفیتان را بالا ببرید.
منابع خوب کلسیم عبارتند از شیر کم چرب و ماست. ویتامین D مصرفی خود را نیز می‌توانید از شیر و ماهی آزاد و نور آفتاب تامین کنید.

موارد زیر نیز مفیدند:

تخم مرغ:
تخم مرغ برای سلامت اسپرم کاربرد دارد. چون حاوی مقادیر زیادی ویتامین B12 و سلنیوم است که باعث بهبود کیفیت و کمیت اسپرم میشود. مصرف تخم مرغ در وعده صبحانه توصیه میشود .
سیر :
سیر یکی از بهترین انتخاب‌های غذایی برای افزایش تولید اسپرم‌ها و تقویت اسپرم‌ های تولیدی است. سیر که امروزه به عنوان یک ماده غذایی موثر در روابط جنسی شناخته‌ شده، حاوی سلنیوم است؛ آنتی‌اکسیدانی که برای جنبندگی و تحرک اسپرم‌ها ضروری است و آلیسین، ترکیبی که از اسپرم‌ها محافظت کرده و چرخه‌ی هورمون‌های جنسی در اندام‌های جنسی مردان را تقویت می‌کند.برای رسیدن به تأثیرات کمکی سیر در زمینه تقویت اسپرم شروع مصرف با ۱ تا ۲ حبه سیر در روز می‌تواند مناسب باشد.
گردو :
گردو که سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ و آنتی‌اکسیدان‌ها است، تأثیر قابل‌توجهی در افزایش تحرک، جنبندگی و البته زیست‌پذیری و زنده ماندن اسپرم‌ها دارد. گردو حاوی سلنیوم بالا است و از طرفی جریان خون به اندام‌های جنسی را نیز افزایش می‌دهد .
موز :
موز سرشار از آنزیمی به نام “بروملین” است. آنزیمی که نقش مهمی در تنظیم هورمون‌های مردانه دارد. موز همچنین میوه‌ای سرشار از ویتامین B1، ویتامین A، و ویتامین C است که با افزایش استقامت و پایداری اسپرم‌ها قدرت باروری را در مردان افزایش می‌دهد.
انار :
این میوه بهترین بهترین‌ها در مواد غذایی تامین کننده سلامت اسپرم است. طب سنتی اعتقاد دارد انار می‌تواند تمام بیماری‌ها، از یک سرماخوردگی ساده گرفته تا اختلالات شمار اسپرم‌ها را درمان کند. به دلیل محتوای بالای آنتی‌اکسیدان‌ها در انار، مصرف انار و آب انار قادر خواهد بود سطح ماده شیمیایی به نام مالون دی آلدهید را در خون کاهش دهد. این ماده شیمیایی اسپرم‌ها را تخریب می‌کند. همین ویژگی‌های انار است که آن را به یک ماده غذایی موثر در حفظ سلامت تولیدمثلی مردان تبدیل کرده است.
جینسینگ :
جینسینگ به عنوان داروی طبیعی افزایش غرایز جنسی شناخته شده است. این ماده غذایی سطوح تستسترون را افزایش می‌دهد، جریان خون به عروق اندام‌های تناسلی را افزایش داده و میل جنسی را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که این گیاه دارویی می‌تواند به عنوان یک راهکار درمانی در درمان اختلالات مردانه در مراقبت‌های جنسی نیز در نظر گرفته شود. اما برای رسیدن به این تأثیرات جینسینگ مصرف ۲ تا ۶ گرم ریشه جینسینگ خشک در روز توصیه می‌شود.
شکلات تلخ :
شکلات تلخ سرشار است از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها که با رادیکال‌های آزاد مقابله کرده و با دفاع از بدن در مقابل این رادیکال‌های مهاجم از بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کنند. از طرف دیگر از آنجایی که رادیکال‌های آزاد تأثیر مهمی در تخریب اسپرم‌ها و مجاری تقویت‌کننده اسپرم‌ها در بیضه دارند، مصرف شکلات تلخ می‌تواند کمک موثری در درمان اختلالات باروری در مردان در نظر گرفته شود.به همین خاطر است که مصرف روزانه یک تکه شکلات تلخ را برای تامین سلامت قلب و عروق و نیز سلامت اسپرم در مردان توصیه می‌کنیم.
هویج :
هویج بیشترین تاثیر را بر تحرک و توانایی اسپرم‌ها و حرکت به سوی تخمک دارد.
رنگدانه‌های موجود در هویج که کاروتنوئید نام دارد، به قوی تر شدن باروری کمک می‌کند. این آنتی اکسیدان موجب خنثی شدن رادیکال‌های آزاد می‌شود که به غشای سلولی و DNA آسیب می‌رسانند.
مارچوبه :
این سبزی سبزرنگ و کوچک که خیلی از افراد به دلیل داشتن بوی بد، آن را منفور می‌دانند، امروزه به عنوان یک ماده غذایی جادویی در افزایش قدرت اسپرم‌ها شناخته شده است. مقادیر بالای ویتامین C در این ماده غذایی آن را به یک محافظ قوی برای جلوگیری از اکسیداسیون اسپرم‌ها و نیز محافظت از سلامت غشاء سلول‌های بیضه تبدیل کرده است. از طرف دیگر ویتامین C در بدن به دلیل کاهش سطح رادیکال‌های آزاد قادر خواهد بود قدرت تولید و جنبندگی اسپرم‌های تولیدی را نیز افزایش دهد.
آووکادو :
از آنجایی که آووکادو سرشار از ویتامین E، ویتامین B6، و فولیک اسید است، افزایش تحرک و جنبندگی اسپرم با مصرف آووکادو، آن را به ماده غذایی مناسب برای افزایش باروری تبدیل کرده است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *