منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

اولین نشانه های بارداری در زنان چیست؟

زمانیکه زن و شوهری تصمیم به بچه دار شدن می گیرند پس بیشتر شرایط را برای بچه دار شدن فراهم کرده اند. اکثر زنانی که منتظر بروز علائم بارداری در خود هستند با دقت کردن به این علائم می توانند نتیجه مثبت را قبل از انجام آزمایش بدست بیاورند.
اصولاً بارداری با تعییرات فراوانی توام است . این تغییرات هم جسمی و هم روحی می باشند اما در نظر داشته باشید که این تغییرات در تمام خانم ها یکسان نیستند و معمولاً شدت و ضعف دارند و به یاد داشته باشید که شاید یک یا چند نشانه زیر شامل حال شما نشود . در زیر به تعدای از علایم هشدار دهنده اولیه حاملگی اشاره می کنیم .

درد سینه ها:
بر خلاف تصور شما که احتمالا ناشی از دیدن فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی است، اولین علامت بارداری معمولا نوعی احساس گزگز یا سوزن سوزن شدن در سینه هاست که به خصوص در نوک سینه احساس می شود همچنین حساس شدن سینه ها و نوک سینه ها که معمولاً در طی ۳ هفته اول بارداری خود را به وضوح نشان می دهد . متورم و دردناک شدن سینه ها شبیه قبل از پریود است . علت به وجود آمدن این حالت افزایش ترشح هورمون های خاص دوران بارداری است که منجر به افزایش جریان خون در این ناحیه می گردد .
این درد پس از اتمام سه ماهه نخست به میزان زیادی کاهش پیدا می کند زیرا بدن خودش را با میزان هورمون ها تطبیق داده است.

خستگی و کسلی :

اگر ناگهان احساس خستگی شدید می کنید می تونه بخاطر افزایش شدید هورمون ها در بدنتون باشه .
در بسیاری از خانم ها ، کسلی و بی حالی در طول سه ماه اول بارداری ادامه پیدا میکنه و بعد از آن در سه ماهه ی دوم بارداری رو به کاهش میره .

نفس کم آوردن :
دفعه ی آخر که داشتید از پله ها بالا میرفتید ، ناگهان نفس کم آوردید و احساس کمبود اکسیژن کردید ؟
جنین در حال رشد نیاز به اکسیژن داره برای همین اکسیژن قابل استفاده برای شما کم میشه . متاسفانه باید خدمتتون بگم که این نشانه بارداری ( به نفس افتادن ) ممکنه در سرتاسر این ۹ ماه بارداری با شما همراه باشه و هرچه به زمان موعود نزدیک تر میشید و نوزاد شما بزرگ تر میشه ، فشار بیشتری به ریه و دیافراگم شما وارد میشه و نفس کشیدن و برای شما سخت تر میکنه .
حالت تهوع و استفراغ :
بیشتر خانم های باردار از هفته ی ششم بارداری شروع به احساس حالت تهوع و استفراغ می کنند . ولی بعضی از خانم ها هم زودتر از هفته ی ششم این احساس را تجربه می کنند .
اگر تازه باردار شده باشید، بعید نیست از بوی قرمه سبزی یا قهوه حالتان بد شود و برخی از رایحه ها منجر به حالت تهوع شما بشوند. با اینکه به طور صددرصد تایید نشده است، اما این روند احتمالا عوارض افزایش هورمون استروژن در بدن است . برخی از زنان یک ماه پس از باردار شدن دچار حالت تهوع های صبحگاهی می شوند وبرای برخی دیگر نیز یک یا دو هفته زودتر این اتفاق رخ می دهد. البته این حالت مختص صبح نیست. حالت تهوع به همراه و یا بدون استفراع می تواند در هر ساعتی از روز اتفاق بیفتد. حدود نصف زنان باردار که دچار تهوع می شوند پس از قدم گذاشتن به سه ماهه دوم، کاملا خوب می شوند. البته گاهی ممکن است تا ماه چهارم نیز ادامه داشته باشد

تکرر ادرار :
اگر نصف شب مجبور می شوید که از خواب ناز بلند شده و برای ادرار کردن به دستشویی بروید و یا در طول روز زیاد به دستشویی سر می زنید ، شما یکی دیگر از نشانه های بارداری را دارید .
سردرد و سرگیجه :
زیاد شدن میزان حجم خون ممکن است سردرد تنشی مکرر ولی خفیف و یا سردرد میگرنی رادرهفته های اول بارداری بدنبال داشته باشد و این ازعلایم بارداری به شمار میرود که پس ازسه ماهه اول بارداری ازشدت آن کاسته خواهد شد زیرابدن خود رابا سطح بالای هورمونها مطابقت میدهد.همچنین افزایش میزان جریان خون باعث گشاد شدن رگ های خونی و درنتیجه افت فشار خون میگردد. بنابراین شخص امکان دارد درطول روز احساس سبکی درسر یا سرگیجه کنید.

دل درد و انقباضات شکمی:
از علایم اولیه بارداری به ایجاد انقباض و دل درد شبیه دوران قاعدگی است که گفته میشود دلیل آن لانه گزینی تخمک لقاح یافته دردیواره رحم میباشد.
یبوست و نفخ کردن :
در برخی مواقع ممکن است شکم شما از شلوارتان بیرون زده باشد، طوری که احساس کنید اندازه شلوار برایتان تنگ شده و نیاز به گشودن دکمه آن دارید، تا نفس راحتی بکشید. در چنین مواردی ممکن است شما باردار باشید! اما، اندازه جنین داخل رحمتان در این شرایط، خیلی کوچک (فقط به اندازه یک توپ کوچک سلولی (بلاستوسیست)) می باشد. همچنین، اگر شما هم به عنوان یک زن جوان احساس سنگینی و یا وجود باد را در معده خود احساس کردید، که بسیار هم ناراحت کننده می باشد، باید بدانید که یکی از علائم شایع آغاز روند بارداری قبل از حذف پریود یا دوره قاعدگی در بدنتان به وجود آمده است. این حالت به دلیل ترشح زیاد هورمون پروژسترون و هضم ناقص غذا بروز کرده و باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند نفخ و یبوست در بدن زنان باردار خواهد شد.
این نکته مهم را هم به خاطر بسپاریدکه برای رهایی از مشکلات نفخ، شما می توانید غذای روزانه خود را در اندازه های بسیار کوچک مصرف کنید، تا هضم غذا به آسانی صورت گیرد. برای کاهش این عارضه، آب زیاد مصرف کنید، ورزش کنید و از مواد غذایی فیبردار استفاده نمایید.
همچنین، زنانی که از مشکل یبوست و نفخ شکم رنج می برند، باید از مصرف غذاهای سرخ شده و بسیار چرب اجتناب کرده و سعی کنند تا در طی کل دوران بارداری خود غذاهای سالم را انتخاب نمایند.
ویار:
بیزاری ازیک نوع غذا و هوس خوردن یک غذای خاص را ویار دربارداری گویند . ممکن است کسی ازغذاهای ترش هوس کند و یا علاقه خاص به شیرینیجات داشته باشد . ممکن است ابتدای بارداری یک مدل غذای خاص رادوست داشته باشد و درماههای آخر بارداری نوع دیگری را. هنوز کسی علت بوجود آمدن ویار درزنان باردار رانمی داند . اما معمولا غذاهایی که دردوران بارداری بیشتر خورده میشوند درآینده کودک نیز آنها رابیشتر دوس میدارد.
افزایش بزاق دهان :
زیاد شدن بزاق دهان یکی از علامت های شایع آغاز روند بارداری نیست، اما برخی از زنان در اوایل دوران بارداری خود، از این حالت رنج می برند. در واقع، می توان ادعا کرد که تعدادی از زنان متوجه افزایش بیش از حد بزاق دهان خود قبل از باردار شدن می شوند. در علم پزشکی این وضعیت با عنوان “سیلان بزاق” شناخته می شود. البته محققان عقیده دارند که افزایش تولید بزاق دهان در زنان باردار با سوزش سر دل و ویار صبحگاهی ارتباط دارد. در واقع، بلع این مایع اضافی، آن ها را به تهوع وادار می کند، تا بتوانند مایع اضافی موجود در معده خود را از طریق دهان دفع نمایند. همچنین، اگر زنی از سوزش معده رنج ببرد، ممکن است اسیدهای اضافی موجود در دهان او باعث تولید بزاق اضافی شود، به طوری که بدن بتواند به طور طبیعی، با مشکل سوزش سر دل مبارزه کند. یادتان باشد که خاصیت بزاق دهان زنان باردار قلیایی بوده و به خنثی کردن اسید موجود در بدن این افراد کمک زیادی می کند.

یک دقیقه خوش اخلاق و یک دقیقه بد اخلاق :
اگر مدام حالتون دگرگون میشه و بی خودی به شوهرتون گیر میدید ، باز هم علتش تغییر هورمون های بدن شماست . بهتره که به همسرتون بگید که این حالت گذراست و بزودی با عادت کردن به این تغییر هورمون حالتون دوباره خوب میشه و شما همون خانم مهربونش میشید !
بسیار نرمال و طبیعی است که تعادل احساسی نداشته باشید و خیلی زود تغییر حالت دهید. دلیل آن تغییر هورمون های بدن و تاثیر آنها روی سیستم عصبی است. هر فردی واکنش متفاوتی به این موضوع دارد. برخی از زنان باردار دچار افزیش احساسات – خوب یا بد – می شوند و برخی دیگر افسرده یا مضطرب می شوند.

احساس طعم فلز در دهان:
برخی از زنان با حامله شدن ممکن است طعم فلز را همراه با تنفر قوی از چند نوع مزه، در دهان خود تجربه کنند. معمولا، برخی از مادران باردار این طعم فلز را به صورت طولانی مدت و در تمام طول روز احساس می-کنند. اگرچه علت واقعی این حالت در علم پزشکی ناشناخته است، اما تعدادی از کارشناسان عقیده دارند که این حالت به علت بروز نوساتی در سطح هورمون های بدن مادران باردار رخ می دهد. بیشتر زنان حامله از این مشکل در تمام دوران بارداری خود رنج می برند، اما در بدن برخی از زنان هم ممکن است این حالت به زودی و پس از گذشت سه ماهه اول دوران بارداری از بین برود.
عطش بیش از حد:
در مراحل اولیه از دوران بارداری، اکثر زنان احساس تشنگی شدید دارند. این حالت، اغلب به دلیل افزایش حجم خون در بدن مادران اتفاق می افتد. نوشیدن آب و مایعات زیاد هم در این دوران حساس باعث تکرر ادرار در مادران باردار نی شود.
افزایش دمای بدن در صبحگاه :
البته تعریف خانم ها از صحبگاه فرق میکنه . بعضی ساعت ۸ رو سحر میدونند و بعضی ها هم ساعت ۱۲ رو کله صبح می دونند !
هنگامی که دمای بدن شما هنگام صبح و پیش از بلند شدن از جا و خوردن غذا، خیلی بالاست و این مساله تا ۳ هفته همچنان ادامه داشت، احتمالا باردار هستید.

گرفتگی بینی، لرز و علائم شبیه سرماخوردگی:
در یک حاملگی سالم، جنین با آزاد کردن آنتی بادی و هورمونهایی، سیستم ایمنی بدن شما رو سرکوب میکنه تا بدنتون جنین رو مثل یک ماده خارجی دفع نکنه. آنتی بادیها باعث رشد جفت هم میشن. ولی در نتیجه ترشح این هورمونها و آنتی بادیها بدن شما نسبت به سرماخوردگی و آنفولانزا ضعیف میشه و حتی ممکنه دچار لرز هم بشید.

قوی شدن حس بویایی :
اگر این روزها براحتی با بوی زباله ها هم حالت تهوع بهتون دست میده و کوچکترین بوهایی مشام شما رو اذیت میکنه ، باز هم یکی دیگه از نشانه های بارداری رو دارید .
افزایش ترشحات دهانه رحم:
افزایش ناگهانی پروژسترون ممکنه باعث تولید یا افزایش ترشحات کِرِمی از دهانه واژن بشه.

خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی:
اگر چند روز قبل از موعد پریودتون ( ۶ تا ۱۲ روز بعد از لقاح ) دچار لکه بینی خفیف شدید ، باید خدمتتون بگم که تخمک باردار شده ی شما در حال لانه گزینی در دیواره رحم است و این اتفاق باعث لکه بینی در شما شده .در بعضی از خانوما لکه بینی یا خونریزی ملایم اتفاق می افته که کمرنگتر و رقیقتر از پریود هست و اکثراً به عنوان پریود پیش از موعد جدی نمی گیرنش.

تاخیر در پریود :
خیلی از نشانه هایی که تا الان گفتیم برای تمام خانم ها در حالت عادی هم رخ میده اما تاخیر در پریود رایج ترین و بهترین نشانه بارداری هست.
برای آن دسته از خانم هایی که قاعدگی مرتب دارند توقف عادت ماهانه می تواند نشانه خوبی باشد . امااگر قاعدگی منظمی ندارید با مشاهده نشانه های دیگر همچون تکر ادرار، حالت تهوع، سفت و دردناک شدن سینه ها و … می توانید احتمال دهید که باردار هستید در این شرایط با استفاده از بی بی چک و یا یک آزمایش خون می توانید از صحت آن اطمینان حاصل کنید .

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *