منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

بارداری هفته به هفته

هفته پنجم
با وارد شدن به هفته پنجم بارداری، در ابتدای ماه دوم از بارداری خود قرار می گیرید. ممکن است در این هفته، هنوز نقش مادری خود را باور نکرده باشید و در مورد آینده احساس نگرانی کنید. بهتر است اضطراب را کنار بگذارید و به این طریق آرامش را به جنین خود هدیه کنید. اکنون لازم است با توصیه های لازم در هفته پنجم بارداری آشنا شوید تا بتوانید سلامت خود و نوزاد درون شکمتان را حفظ کنید.

وضعیت جنین درهفته پنجم بارداری
تنها یک هفته از زمان اتصال جنین که اندازه یک هسته سیب است به دیواره رحم می گذرد. . الان جنین شما حدود ۲ میلی متر طول دارد (حدود نیمی از اندازه یک برنج!!) و وزنش کمتر از ۱ گرم می باشد. جنین در بدن شما بسرعت در حال شکل گیری است. کودک شما شبیه به یک حرف C شده است. کودک شما چگونه تغییر می کند.

این موجود کوچک لوله ای شکل، در حال حاضر دارای سر،پشت،جلو و .. و دم میباشد. (نگران نباشید بعدا دم،جذب بدن خواهد شد)

در آغاز هفته ۵ بارداری جنین دارای ۱۲۵،۰۰۰ سلول است. .این هفته قلب جنین شما شروع به تپیدن می کند. لوله عصبی که از نخاع و مغز آن محافظت می کند در حال شکل گیری است.

بدن مادر در هفته پنجم بارداری
ممکن است شما از زنان خوش شانسی باشید که هیچ گونه احساس ناخوشایندی نداشته باشید. در غیر این صورت اکثر زنان در هفته پنجم بارداری احساس های نا خوشایندی نسبت به بوی مواد غذایی دارند.و شاید احساس ضعف و خستگی شدید داشته باشید به حدی که خود را قادر به انجام کاری نمی بینید و نیاز داشته باسید بیشتر استراحت نمایید.

ممکن است سینه های شما حساس شده باشند چرا که میزان هورمون های موجود در بدن شما بسیار افزایش پیدا کرده است. از طرفی ممکن است در سه ماهه اول میزانی سردرد داشته باشید. برخی از زنان حس بویایی شان تغییر می کند و روی بوها بسیار حساس می شوند.بوهایی همچون عطر،مواد غذایی،دود ماشین،بوی بدن و …

درست است که این حالت ها ناخوشایند هستند اما همیشگی نیستند و فکر کردن به اینکه پس از تحمل آنها می توانید صاحب فرزندی زیبا شوید، آنرا لذت بخش هم میسازد!

نکات هفته پنجم بارداری
خوردن میزان قابل توجه ویتامین ث می تواند بسیار مفید باشد چرا که اندام های جنین بسرعت در حال رشد است و این ویتامین کمک شایانی به جنین و رشد وی خواهد کرد.منابع ویتامین ث عبارتند از: پرتقال ،کیوی و … ویتامین D نیز برای رشد نوزاد شما بسیار مورد نیاز است پیاده روی روزانه ۱۵ دقیقه در زیر نور خورشید منبع مناسبی برای کسب این ویتامین می باشد.

به جای نان سفید، نان سبوس دار و همچنین غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ‌ای، ماکارونی و نان سبوس دار مصرف کنید.با این روش فیبر بیشتری را به رژیم غذایی خود راه می‌دهید.

هشدارها درهفته پنجم بارداری
۱- مصرف داروها را کنار بگذارید. هر دارویی می‌تواند بر روی رویان تأثیر مستقیم بگذارد. اگر نمی‌دانستید باردار هستید و دارو مصرف کرده‌اید حتماً این مسئله را با پزشک متخصص در میان بگذارید. سرخود و بر اساس توصیه‌های بزرگترها داروهای گیاهی مصرف نکنید. در صورتی که پزشک خود مراجعه میکنید قبل از تجویز دارو حتما او را از باردار بودن خود مطلع کنید.

۲- درد کمر: درد کمر ممکن است نشانه ای از کرامپ رحمی و سقط بالقوه باشد یا حتی نشانه ای ازعفونت و کشیدگی رحم باشد، آن را در هفته پنجم جدی بگیرید.
۳- درد یک طرفه: درد یک طرفه مداوم ممکن است نشانه کیست تخمدانی یا حاملگی نابجا باشد.
۴- خونریزی شدید و مداوم: ممکن است علامت سقط یا حاملگی نابجا باشد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *