تاثیر تغذیه بر هوش کودک:

محققان معتقدند تغذیه مناسب تا زمانی که مغز بچه ها در حال رشد و تکامل است، نقشی اساسی در افزایش میزان هوش ایفا می کند بنابراین هر مادری که دوست دارد فرزند باهوش تری داشته باشد، باید به نوع خورد و خوراک خود در دوران بارداری اهمیت زیادی بدهد و حواسش به تغذیه سالم فرزندش تا رسیدن به سن ۲ سالگی هم باشد.
البته، معنای این حرف این نیست که هوش ما بعد از ۲ سالگی قابلیت ارتقا ندارد اما نقش تغذیه در باهوش شدن بچه ها تا ۲ سالگی، بیشتر از زمانی است که مثلاً آن ها دیگر کنکوری شده اند و می خواهیم خوراکی هایی برای افزایش هوششان در برنامه غذایی آن ها بگنجانیم. البته ما تا آخر عمرمان هم می توانیم حافظه کوتاه یا بلندمدت خود را با کمک مواد غذایی سالم یا ورزش های فیزیکی و فکری تقویت کنیم اما بعد از طی روند تکامل مغز، دیگر نمی توان به افزایش خارق العاده هوش یا همان IQ با کمک تغذیه و ورزش چندان امیدوار بود.

۱- امگا ۳

مصرف اسیدهای چرب و امگا ۳ و گنجاندن آن‌ها در سبد غذایی مادران باردار می‌تواند تاثیر زیادی در تکامل مغز جنین و افزایش هوشیاری جنین در دوران نوزادی داشته باشد. به گفته محققان خوردن غذاهای دریایی و دانه‌های روغنی مانند گردو و تخمه آفتابگردان یا مصرف مکمل‌های غذایی حاوی اسیدهای چرب و امگا۳ به دستور پزشک می‌توانند تاثیر قابل ملاحظه‌ای در تکامل مغز جنین داشته باشند و به افزایش کارایی مغز کمک کنند. این گروه از متخصصان بر این باورند مصرف امگا۳ نه تنها بر افزایش هوش نوزاد بلکه به افزایش قوه بینایی او نیز کمک می‌کند. از این رو توصیه می‌شود با مشورت پزشک خود مصرف برخی از غذاهای دریایی و دانه‌های گیاهی حاوی امگا۳ را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

۲- کولین
مصرف گوشت قرمز، تخم‌مرغ و حبوبات را در برنامه غذایی هفتگی خود قرار دهید و با مشاوره پزشک تغذیه خود سعی کنید متناسب با رژیم غذایی دوران بارداری به صورت روزانه از این خوراکی‌ها بهره ببرید. این مواد به دلیل داشتن ماده‌ای به نام کولین نقش موثری در افزایش میزان هوش جنین دارند و در صورتی که مادر مصرف آن‌ها را با قاعده و منظم در برنامه غذایی و وعده‌های اصلی غذا داشته باشد می‌تواند منتظر تولد نوزادی باهوش باشد. ضمن آن‌که ادامه این رژیم غذایی پس از زایمان به مادر کمک می‌کند با تغذیه نوزاد با شیر مادر به افزایش میزان هوش او کمک کند.

۳-میوه و سبزیجات

گوجه فرنگی، جزو خوراکی هایی است که به دلیل داشتن لیکوپن، با رادیکال های آزاد موجود در بدن مبارزه می کند و جلوی تخریب سلول های مغزی را می گیرد. بهتر است گوجه فرنگی تازه در رژیم غذایی تمام مادران باردار و شیرده جای بگیرد.
کلم بروکلی، جزو سبزی های برگ سبز تیره طبقه بندی می شود و سرشار از ویتامین K، و ویتامین C و انواع آنتی اکسیدان هاست. ویتامین K در بهبود عملکرد مغز و افزایش هوش جنین و کودکان خردسال، نقش بسزایی دارد.
اسفناج_انار شیرین _انگور و مویز_ بادام_ توت فرنگی و مرکبات ترکیباتی دارند که باعث رشد سلولهای مغزی میشود و میتواند نقش مثبتی در افزایش هوش جنین ایفا کند.

 

جهت مشاهده محصولات غذاخوری کودک، کلیک نمایید