مادر هنگام زور زدن و دردهای شکمی نوزاد چه میتواند بکند؟

مادر بعد از شیر خوردن و بین شیردادن باید به دفعات،نوزاد را بغل کند تا هوایی که وارد معده او شده با آروغ زدن خارج گردد.
بعضی از مواقع هوا در معده نیست و در روده هاست، بنابراین مالش دادن شکم و خم کردن پاهای نوزاد روی شکم او کمک خواهد کرد و سبب جابجایی گاز خواهد شد.خواباندن کودک به صورت دمر روی بازوان مادر در حالیکه چانه نوزاد روی دست مادر است و پاهای او از هم جداست، موجب دفع گاز و آرامش کودک می شود.
ماساژ یکی دیگر از راه های کمک کننده به کاهش دردهای کولیکی است. میتوانید نوزاد را خیلی آرام و در جهت عقربه‌های ساعت ماساژ دهید وبدانید که ماساژ تاثیر خوبی روی افزایش تحرکات روده و دفع گاز و در نتیجه آرامش کودک خواهد داشت. روغن بچه یا لوسیون مخصوص نوزادان را روی کف دست‌تان بریزید و به آهستگی و نرمی روی نواحی شکم نوزاد بمالید.این کار را هر روز انجام دهید. حتما قبل از ماساژ دادن ، از گرم‌ بودن دست‌های‌تان مطمئن شوید.

نوزادتان را سوار خودرو کنید و بگردانید :
بیش‌تر مادرها و پدرها در چنین وضعیتی نوزادشان را سوار خودرو می‌کنند و کمی می‌گردانند؛ این کار واقعا جواب می‌دهد. زیرا حرکت و صدای خودرو به نوزاد آرامش می‌دهد و باعث می‌شود لحظه‌ای آرام بگیرد و بخوابد.

حمام گرم :
حمام با آب ولرم گریه‌های کودک‌تان را آرام خواهد کرد.

از بطری های شیر ضد کولیک استفاده کنید:
اگر کودکتان با شیشه شیر تغذیه می‌کند، می‌توانید ازشیشه شیر‌های ضد کولیک استفاده کنید. این بطری‌ها به شکل خاصی طراحی می‌شود و دارای منفذ داخلی هستند؛ این منفذ داخلی را به این دلیل در آن تعبیه کرده‌اند که از ایجاد خلاء و حباب‌های هوا در شیر جلوگیری کند.
صدای آرامش‌بخش :

با استفاده ازصدای جارو برقی، سشوار، ساعت شماته‌دار نیز می‌توانید کودک خود را آرام کنید( این صداها به صورت فایل صوتی در اینترنت موجود است ). این سر و صدا نه تنها حواس بچه را از ناراحتی‌اش پرت می‌کند، بلکه هم‌چنین باعث ایجاد آرامش ذهنی نیز می‌شود. با این کار، کودک‌تان فورا گریه‌اش را متوقف خواهد کرد.تجربه ثابت کرده است که صداهای بم نقش مثبتی در آرام کردن نوزاد دارد،درنتیجه زمزمه کردن یه لالایی یا شعر خاص که کودک میشناسد توسط پدر ،میتواند بسیار تاثیر گذار باشد.