منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مراقبت های بعد از سزارین :

مراقبت های پس از سزارین شامل دو مرحله است:

• مراقبت در بیمارستان(۲۴ ساعت اول بعد از سزارین )

• مراقبت در منزل (۶ هفته اول بعد از سزارین )

مراقبت های پس از عمل در بیمارستان:

بعد از سزارین مادر باید حداقل به مدت ۲۴ ساعت در بیمارستان تحت نظر باشد.

علائم حیاتی :
بعد از تمام شدن عمل سزارین و انتقال مادر به اتاق خود باید به طور مرتب نبض ، تعداد تنفس ،سطح هوشیاری و فشارخون مادر توسط پرستار بخش کنترل شود .

بررسی میزان ادرار :

حداقل تا ۱۲ ساعت بعد از سزارین به مادر سوند وصل می باشد در این مدت میزان ادرار مرتب بررسی می شود در صورتی که در ادرار کردن مشکلی وجود نداشته باشد با نظر پزشک سوند خارج می شود . ادرار کردن نشانۀ سلامت مثانه و دستگاه ادراری پس از جراحی می باشد و از این جهت بررسی میزان ادرار اهمیت بسیاری دارد.

مُسکن:

زخم ناشی از عمل جراحی سزارین ممکن است درد زیادی را برای مادر به همراه داشته باشد به همین دلیل در ۲۴ ساعت اول بعد از سزارین، با توجه به وضعیت مادر و برای تحمل درد ، داروی ضددرد به صورت تزریقی یا شیاف تجویز می شود. میزان و دفعات ضد درد ها را پزشک با توجه به وضعیت مادر مشخص می‌کند.

تغذیۀ مادر:

چند ساعت اول (بین ۸ تا ۱۲ ساعت ) بعد از عمل سزارین مادر باید ناشتا باشدو تنها از طریق سرم درمانی تغذیه شود بعد با اجازه پزشک و بررسی وضعیت مادر به او اجازه غذا خوردن داده می شود اولین وعده‌های غذایی مادر پس از سزارین باید غذاهای سبک، آبکی و نرم باشد.

تحرک مادر:

در روز بعد از عمل مادر باید با کمک همراه یا پرستار از تخت خارج شود و چند قدم راه برود . تحرک مادر مانع از لخته شدن خون او می شود و در تسریع روند بهبودی او موثر است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *